>
Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 09:12 Bu haber 846 kez okundu
 
İlker Başbuğ'dan darbe imalarına yanıt
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, darbe imalarına "Rahatsız oluyorum" diyerek yanıt verdi.
GÜNDEM Haberi
İlker Başbuğ'dan darbe imalarına yanıt

Türkiye'de darbe iddiaları son günlerde yeniden gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet gazetesinin, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un fotoğrafıyla birlikte "Menderes erken seçim tarihini açıklasaydı 27 Mayıs önlenebilirdi." sözlerini paylaşması ve muhalefet partilerinin erken seçim sözlerini hatırlatıp 'Erken seçim olmazsa darbe olur' demeye getirmesi, kamuoyunun tepkisini çekti.

Başbuğ, tepki toplayan darbe imaları sonrası açıklamalarda bulundu. Başbuğ, ''Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum.'' ifadelerini kullanarak şu açıklamayı yaptı;

"O AÇIKLAMA KİTAP TANITIMIYDI"

"Türkiye Cumhuriyet'inde Güç Odakları Mücadelesi kitap serisinin üçüncüsünde 1961-1980 dönemi incelenmektedir. Bu kitapta o günün şartlarında, o günlerde gelişen olaylar değerlendirilmiştir. 4 Ocak günü bir gazetede yayınlanan söyleşi bu kitabın tanıtımıyla ilgilidir. Kitapta ve söyleşide ifade ettiğim gibi 27 Mayıs askeri müdahalesi Cumhuriyet'in getirdiği siyasi sisteme vurulan ilk darbenin adıdır.

"DARBE İMASI VAR DEMEK DOĞRU DEĞİL"

Türk Ordusunu siyasetin içine bulaştırmıştır. Yazdıklarım ve söylediklerim bu kadar açık iken, bir yılı aşkın çalışmanın ürünü olan bir kitabın tanıtımına ilişkin söyleşiden 'darbe iması' çıkarmak doğru değildir. Türkiye'nin gündeminde önemli meseleler vardır.

"RAHATSIZ OLUYORUM"

Enerjimizi bu meseleler üzerinde harcamalıyız. Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum.''

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlker, Başbuğ'dan, darbe, imalarına, yanıt,
Yorumlar
Haber Yazılımı