>
Haber Detayı
02 Ocak 2021 - Cumartesi 12:30 Bu haber 510 kez okundu
 
Çin aşısı neden 28 gün arayla yapılacak?
Türkiye'ye getirilen Sinovac aşısının birinci ve ikinci doz uygulamaları, 14 gün yerine 28 gün arayla yapıldığında elde edilen antikor seviyesinin daha yüksek olduğu açıklandı.
SAĞLIK Haberi
Çin aşısı neden 28 gün  arayla yapılacak?

Türkiye'ye getirildikten sonra Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposuna nakledilen 3 milyon doz Kovid-19 aşısı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarındaki incelemeler olumlu sonuçlanırsa uygulanmaya başlanacak.

"GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK İÇİN 2 DOZ YAPILMALI"

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz,  Kayıpmaz, koronavirüse karşı güçlü bir bağışıklık sistemi yanıtının elde edilmesi için aşıların 2 doz şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

HEM 14 HEM 28 GÜN ARAYLA 2 DOZ

Sinovac tarafından üretilen CoronaVac adlı inaktif aşının Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarında hem 14 hem de 28 gün arayla 2 doz şeklinde uygulandığını belirten Kayıpmaz, "Salgın hızının arttığı durumlarda daha hızlı aşılama için 14 gün arayla iki doz uygulamanın tercih edilebileceği, 14 günlük sürenin antikor oluşumu için yeterli olduğu sonucuna varıldı." dedi.

28 GÜNDE DAHA İYİ KORUMA SAĞLIYOR

Kayıpmaz, 28 gün arayla yapılan uygulamada ise daha iyi sonuçlar elde edildiğine dikkati çekerek, "Aşılamanın 28 gün arayla yapıldığı uygulamada elde edilen antikor seviyesinin daha yüksek olduğu saptandı. Son Bilim Kurulu toplantımızda ülkemizde şu anda olduğu gibi salgın hızının düşüşe geçtiği bir dönemde, daha yüksek antikorun elde edildiği ortaya konulmuş 0-28'inci gün aşı uygulamasına karar verildi." bilgisini paylaştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çin, aşısı, neden, 28, gün, , arayla, yapılacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı